شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧ - 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 128023
 بازدید امروز : 174
 کل بازدید : 1572639
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.19
اوقات شرعی
صفحه اصلي > خبر 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

طرح های برتر مدیریت امور دانشجویی دانشگاه در جشنواره تعالی

اجلاس مدیران ارشد دانشگاه، ۲2اسفندماه با حضور دکتر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی وجمعی از مدیران ارشد دانشگاه در سالن همایش های کتابخانه ملی برگزار شد. معاونین دانشگاه نیز در این اجلاس به ارائه گزارش مبسوطی از عملکرد حوزه خود در سال ۹۵پرداختند.

دکتر علی اصغر پیوندی رئیس دانشگاه با اشاره به لزوم هدفمند برگزار شدن دیدارهای پایانی سال، برگزاری جشنواره تعالی را اقدامی مطلوب دانست و عنوان کرد: جشنواره تعالی در سال ۹۵با موضوع پاسخگویی اجتماعی در همه بخش های دانشگاه برنامه ریزی و اجرایی شد. دکتر پیوندی از همه تلاشگران دانشگاه که در طول دوران خدمت و در سال گذشته احساس مسئولیت کردند و بار سنگین ارائه خدمات در حوزه سلامت را به دوش کشیدند تشکر و قدردانی کرد. وی اعتدال و میانه‏روی، پرهیز از سیاست زدگی، گروه گرایی و تاکید بر شایسته سالاری، ترویج روحیه همکاری و همگرایی،  عملگرایی و تحول گرایی، جوانگرایی آینده نگرانه در عین تجربه گرایی، سیاستگذاری علمی مبتنی بر شواهد بدون سوگیری و تضاد منافع، تثبیت و ارتقای جایگاه دانشگاه در میان دانشگاه ها، اهتمام به برنامه های ملی مانند طرح تحول سلامت بدون غفلت از برنامه های اختصاصی دانشگاه، آینده نگری و توجه به زیرساختها در عین اقدامات کوتاه مدت را به عنوان مهمترین رویکردهای دانشگاه در برنامه ریزی های کوتاه، میان و بلند مدت بر شمرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سال گذشته را سالی پر افتخار برای این مجموعه بزرگ دانست و در این راستا به کسب رتبه نخست آموزشی در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور، ثبت بیشترین رشد در حوزه پژوهشی، بازنگری و جایریزی مجدد چارت تشکیلاتی دانشگاه، اجرای بسته های طرح تحول و توسعه فضاهای درمانی، اجرای موفقیت آمیز سامانه سیب به عنوان دانشگاه برتر در سطح کشور، کسب رتبه برتر در بخش برنامه عملیاتی غذا و دارو از بین دانشگاه های علوم پزشکی، راه اندازی معاونت بین الملل، کسب افتخارات متعدد اعضای هیات علمی و دانشجویان در جشنواره های مختلف فرهنگی و ورزشی و جلب عمده مشارکت مرد در طرح های اجرایی حوزه سلامت اشاره کرد.

دکتر علی اصغر پیوندی در ادامه این مراسم حفظ دستاوردها و توسعه خدمات را از کسب آن مهمتر و دشوارتر توصیف کرد و بر همدلی و همبستگی برای تداوم این مسیر مطلوب تأکید کرد. وی اظهار داشت: علیرغم کسب موفقیت ها و افتخارات، همچنان طرح ها و برنامه های مهمی را پیش رو داریم که برای اجرا و به ثمر نشستن آن باید تلاش کنیم.

دکتر پیوندی گفت: عمل نکردن بیمه ها به وظایف خود در حوزه درمان یکی از چالش های مهم داشگاه است که این با این شرایط نیز مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خدمات خود را به مردم ارائه می کند و امیدواریم بیمه ها وظیفه و این مسئولیت سنگین را درک کنند تا خللی در ارائه خدمات سلامت به هم میهننان ایجاد نشود.

رئیس دانشگاه در ادامه، پاسخگویی اجتماعی را محوری اساسی دانست و بر تداوم حرکت در این مسیر تصریح کرد. وی ضمن قدردانی از همه تلاشگرانی که در سال گذشته بر این مسیر اهتمام کردند، اظهار داشت: پاسخگویی اجتماعی رسالت ویژه دانشگاه است. در همه ماموریتها اعم از آموزش و پژوهش و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی باید توجه حداکثری به نیازها، انتظارات، و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن این نیازها، انتظارات و تقاضاها و پذیرفتن مسؤولیت مشکلات سلامت جامعه پیرامونی را سرلوحه فعالیتهایمان قرار دهیم.

دکتر پیوندی همچنین در خصوص نقش مدیران در خصوص تداوم مسیر تعالی دانشگاه افزود: در کنار مجمع مدیران، شکل‏گیری شبکه‏ای که پشتیبانی علمی از سیاستگذاری‏ها و تصمیمات بکند ضروریست به گونه ای که هر کس در هر سمتی در دانشگاه قرار گرفت بتواند از خدمات این مجموعه بهره‏مند شود تا با بهره گیری از دقیق ترین و جامع ترین شواهد موجود بهترین تصمیم ممکن را با توجه به شرایط اتخاذ کند یا میزان تحقق اهداف را پایش نماید. برای این منظور پیشنهاد می کنم دبیرخانه جشنواره تعالی با مشارکت فراگیر افراد علاقمند از این جمع به صورت دائمی استقرار یابد و از فروردین ماه با آموزش و اطلاع رسانی و فراخوان حرکت مجموعه دانشگاه در مسیر تعالی را تبیین نماید تا عملاً شبکه پشتیبانی علمی از سیاستگذاری ها و تصمیم گیری های بدنه مدیریتی دانشگاه شکل بگیرد.

رئیس دانشگاه با اشاره به آینده ای روشن و رو به تعالی برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اذعان داشت: دورنمای درخشان دانشگاه و فتح قله های علمی از مسیر واقع بینی توام با آرمان گرایی امکان پذیر است. کافیست در تحلیل وضعیت واقع بین و منصف باشیم تا مشکلات را به درستی چاره جویی کنیم و در مسیر تحقق اهداف آرمانی راه صحیح را بیابیم.

دکتر پیوندی اظهار داشت: باید قدردان تلاش های همه مسوولان دانشگاه از ابتدا تا کنون باشیم. بزرگان و شخصیت های ارزنده ای تلاش کردند تا این دانشگاه در وضع فعلی به امانت به دست ما برسد. وی در پایان ضمن تبریک سال جدید به خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پیشاپیش از همه بخش ها و مراکزی که در ایام نوروز به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می پردازند قدردانی و تشکر کرد.

در بخش دیگری از این مراسم حجت الاسلام و المسلمین فرهادزاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اشاره به جایگاه والای انسان به عنوان اشرف مخلوقات ضمن مقایسه ای دیگاه جوامع غربی و نگاه دین مبین اسلام را به انسانها تشریح کرد. وی حضوردر جایگاه خدمتگذاری به مردم را توفیقی بس عظیم دانست و نظارت پررودگار متعال به تمامی امور از جمله حرفه پزشکی و امداد غیبی را امری بدیهی ذکر کرد.

در ادامه این جشنواره پانل اول اجلاس به ریاست دکتر پالش مشاور اجرایی و مدیر حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد. در اولین پانل دکتر صدوقی معاون آموزشی، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری، دکتر فیضی معاون بین الملل و دکتر خانی جزنی معاون دانشجویی و فرهنگی گزارشی از عملکرد حوزه های مربوطه را ارائه دادند.

دکتر صدوقی معاون آموزشی در این مراسم چشم انداز معاونت آموزشی، اهداف استراتژیک و برنامه های معاونت را طی گزارش مبسوطی ارائه داد. توسعه زیرساختها و فعالیتهای انجام شده از جمله آموزش پاسخگو و عدالت محور، پایش پیشرفت تحصیلی دانشجویان، تشکیل کارگروهها از جمله مواردی بود که دکتر صدوقی در خصوص آنها گزارشی را ارائه داد.

در ادامه دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در خصوص هدف گذاری معاونت تحقیقات و فناوری، محور تولید علم، تعداد مقالات چاپ شده در سال گذشته، سرانه چاپ مقالات هیات علمی در پایگاه scopos،  جایگاه دانشگاه در رتبه بندی لایدن و. . .  مطالبی را عنوان کرد.

همچنین دکتر فیضی معاون بین الملل عملکرد معاونت مذکور را در قالب هدف گذاری و جذب دانشجویان خارجی، راهکارهای بین المللی سازی دانشگاه، افزایش رتبه دانشگاه در حوزه های آموزشی و پژوهشی ضمن بین المللی سازی و برقراری ارتباط علمی و پژوهشی با سایر کشورها پرداخت.

دکتر خانی جزنی معاون دانشجویی و فرهنگی نیز در این مراسم ضمن تبیین رویکردهای پیش روی معاونت دانشجویی و فرهنگی، اهداف معاونت از جمله ارتقا سطح کیفی و خدماتی را یکی از مهمترین برنامه های اجرایی معاونت دانشجویی دانست. وی در ادامه اجرای طرح دستان بهشتی، چشمک به زندگی سالم،  اجرای طرحهای جهادی، اسکان صد درصدی دانشجویان متقاضی خوابگاهها، اجرای الگوی تغذیه سالم، استانداردسازی امور تغذیه و امنیت غذایی دانشجویان را از جمله اقدامات معاونت دانشجویی و فرهنگی ذکر کرد.

دکتر سعید رضا عاملی عضو شورای عالی فضای مجازی کشور و رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با حضور در جمع مدیران ارشد دانشگاه، طی سخنرانی به ارائه موضوع دو فضایی شدن؛ ظرفیت های سلامت و درمان مجازی اشاره کرد.

در ادامه این جشنواره پانل دوم اجلاس نیز برگزار شد. در این پانل دکترفتحی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر سلام زاده معاون غذا و دارو، دکتر عرشی معاون امور بهداشتی و دکتر رحمانی معاون درمان گزارشی از عملکرد حوزه های مربوطه را ارائه دادند.

دکترفتحی معاون توسعه مدیریت و منابع در این اجلاس طی گزارشی تراز مالی سال ۹۵، اعتبارات مصوب و وصول هزینه ای، درآمدهای اختصاصی وصولی، مطالبات بیمه ای، وضعیت اعتبارات هزینه ای سال۹۵، اخذ تسهیلات از بانک عامل دانشگاه، مقایسه اعتبارات مصوب، دریافتی و عملکرد طرحهای تملک دارایی سرمایه ای ملی و استانی دانشگاه در سال ۹۵، عملکرد پروژه های عمرانی دانشگاه در سال ۹۵. . . را اارئه داد. گسترش اورژانس بیمارستانی، پروژه کلینیک های ویژه، ایجاد امکانات رفاهی، سیاحتی و اقامتی، تسهیلات بیمه ای، الکترونیکی شدن خدمات اداری، برگزاری جشنواره سپاس و. . . . از دیگر مواردی بود که دکتر فتحی به آنها اشاره کرد.

دکتر سلام زاده معاون غذا و دارو دانشگاه نیز در این مراسم گزارشی از اهم فعالیتهای معاونت در سال ۹۵، چشم انداز سال ۹۶، چالش های معاونت را ارائه داد. وی کسب رتبه اول کشوری در حوزه غذا و دارو بر اساس پایش برنامه عملیاتی، آنالیز سموم آفت کش در محصولات کشاورزی، راه اندازی آزمایشگاه آنالیز فلزات سنگین در مواد غذایی، کاهش هزینه های مستقیم دارویی، اجرای طرح مبارزه با عرضه فرآوردهای آرایشی بهداشتی قاچاق در بازار تهران و...  را از جمله دستاوردهای معاونت مذکور ذکر کرد.

همچنین دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه نیز در این نشست به ارائه گزارش مختصری از اهم دستاوردهای معاونت بهداشتی دانشگاه پرداخت. وی گسترش ۶۲پایگاه و مرکز بهداشتی، افزایش خرید خدمت از بخش خصوصی در حوزه بهداشت، راه اندازی سامانه سیب، تعمیر و تجهیز مراکز بهداشت، تقویت سیستم پرتال بهداشتی، اجرای برنامه پاسخگویی و...  را از جمله اقدامات معاونت بهداشتی دانست.

همچنین دکتر رحمانی معاون درمان دانشگاه نیز طی گزارش از افزایش مراکز تحت پوشش نظیر بیمارستانها، اورژانس ها، مراکز بیماریهای خاص، آزمایشگاهها و سایر مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه خبر داد. وی در ادامه ضمن مقایسه عملکرد ضعیت کادر پرستاری به تفکیک رشد، عملکرد مراکز درمانی ارتباط با پایگاههای اورژانس پیش بیمارستانی(۱۱۵)، وضعیت بیماران خاص در سالهای ۹۴و ۹۵، تدوین پروژه نقشه راه درمان ایران و... پرداخت.

در پایان مراسم، ۱۳طرح برتر جشنواره تعالی در حوزه پاسخگویی اجتماعی معرفی و از برگزیدگان تقدیر شد.

لازم به ذکر است دو طرح اسکان صد در صدی دانشجویان متقاضی خوابگاه ها و اجرای الگوی تغذیه سالم مدیریت امور دانشجویی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، جزء 13 طرح برتر جشنواره تعالی در حوزه پاسخگویی اجتماعی معرفی گردید که از آن تقدیر نیز به عمل آمد.

 


١٣:١٨ - دوشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٤٣٩٨٦    /    تعداد نمایش : ٩٩٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.