سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨ - 

1 2 3 4
 
منو اصلی
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 153060
 بازدید امروز : 514
 کل بازدید : 1893677
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.17

 ثبت نام در انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان متحد

صفحه اصلي > خبر 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر کدخدازاده در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا:

دانشجوخودش باید جریان ساز و گفتمان ساز باشد

 

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه: دکتر کدخدازاده معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا به تشریح برنامه ها و اولویت های مهم در این معاونت پرداخت.

در همین راستا معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه گفت: یکی از اقداماتی که این معاونت برای پیشگیری از افزایش مصرف مواد مخدر کرده، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و ورزشی در سطح دانشگاه ‌است.

دکتر کدخدازاده درباره فعالیت تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه گفت: در حال حاضر بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی و انجمن عدالت طلب در دانشگاه فعال هستند و تشکل انجمن اسلامی متحد نیز اخیراً مراحل اخذ مجوز را طی کرده است.

وی با اشاره به تصمیم گیری درباره وضعیت تشکلهای دانشجویی در هیأت نظارت بر تشکل‌های دانشگاه، عنوان کرد: درخواست های مختلف دانشجویان برای ایجاد یا تقویت تشکل‌ها و همچنین موضوعاتی همچون اختصاص فضای فیزیکی به آنها در این هیأت بررسی می‌شود.

. تک صدایی به دانشگاه آسیب می‌زند

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با تأکید بر اینکه تک صدایی نه تنها برای دانشگاه بلکه برای کل جامعه خطرناک و آسیب زننده است، گفت: قطعاً تک صدایی برای دانشگاه فیدبک منفی خواهد داشت، به همین دلیل ما در معاونت دانشجویی و فرهنگی از روز اول مطرح کردیم که دانشگاه برای تمامی دانشجویان و کلیه سلایق دانشجویی است.

. دانشجوخودش باید جریان ساز و گفتمان ساز باشد

دکترکدخدازاده با بیان اینکه گروه‌های مختلف دانشجویی باید در فضای دانشگاه فعالیت کنند، عنوان کرد: شایسته دانشگاه و دانشجو نیست که تحت تأثیر جریان های سیاسی بیرون قرار بگیرد قاعدتاً دانشجو خودش باید جریان ساز و گفتمان ساز باشد نه این که تحت تأثیرگروه های سیاسی خارج دانشگاه فعالیت کند. به عبارت دیگر دانشجو باید با تکیه بر آداب دینی که همه ما به آن پایبندیم همه صحبت‌ها، دیدگاهها و نقطه نظرات را شنیده و پس از بررسی و جمع بندی، خودش جریان سازی و ایده پردازی کند. اگر دانشجوی ما اهل مطالعه و خواندن تاریخ، فلسفه و یا مطالب جامع و اجتماعی نباشد به راحتی تحت تأثیر و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد که این شایسته یک دانشجو نیست.

. کمبود فضاهای فرهنگی در دانشگاه

وی با اشاره به کمبود فضاهای فرهنگی در دانشگاه گفت: یکی از مشکلات دانشگاه نداشتن کمپ فرهنگی و بدتر از آن پراکندگی دانشکده ها و خوابگاههای دانشگاه در سطح شهر است که این مسأله شایسته دانشگاه نبوده و برگزاری مراسم و برنامه های فرهنگی دانشجویان و دانشگاه را با مشکل روبرو می کند. در این راستا به دنبال تأمین منابع و جذب کمک خیرین برای ایجاد فضای فرهنگی متمرکز در مجموعه دانشگاه هستیم که موافقت های اولیه آن نیز اخذ شده است.

دکترکدخدازاده در ادامه با بیان اینکه هدف اصلی این معاونت تربیت و پرورش نیروی انسانی توانمند برای خدمت به جامعه است، اظهارکرد: معمولاً مستعدترین افراد جذب دانشگاه های تیپ یک کشور می شوند که بیشتر توجه و تمرکز آنها روی مباحث درسی و آموزشی است. با  این حال برای پرورش یک دانش آموخته توانمند لازم است ضمن شناسایی استعداد و ذائقه دانشجو، برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی متناسبی برای ارتقای مهارت اجتماعی دانشجو تعریف و اجرا شود.

. راه اندازی بیش از ۲۶ انجمن علمی طی ۶ ماه گذشته

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با اشاره به راه اندازی بیش از ۲۶ انجمن علمی طی ۶ ماه گذشته در دانشگاه، اظهار کرد: این مساله نشان دهنده وجود بستر لازم در دانشگاه و ظرفیت بالای دانشجویان است که در صورت فراهم شدن شرایطی مناسبتر و شناساندن بیشتر این حوزه به دانشجویان این رقم تا چند برابر صعود خواهد کرد.

کدخدازاده با اشاره به فعالیت سایر انجمن ها و تشکلهای دانشجویی در سطح دانشگاه عنوان کرد: علاوه بر تشکلهای سیاسی و انجمن های علمی، در حال حاضر در کلیه دانشکده ها و خوابگاه‌های دانشگاه، شوراهای صنفی فعال بوده و همچنین ۱۴ کانون فرهنگی هنری، گروه همتایاران مشاور، کمیته دانشجویی مفدا و انجمن های ورزشی نیز در دانشگاه فعال شده اند.

وی همچنین با اشاره به برنامه معاونت برای احیای برخی از کمیته‌ها، عنوان کرد: کمیته صیانت از حقوق شهروندی، کمیته عفاف و حجاب و کمیته مبازه با مواد اعتیاد آور برخی از این کمیته هاست که در حال حاضر کارگروه های آن فعال شده و به زودی فعالیت های پژوهشی و پیشگیرانه در این گروه ها آغاز می شود.

. ابراز تاسف نسبت به روند رو به رشد مصرف مواد مخدر

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با ابراز تاسف نسبت به روند رو به رشد مصرف مواد مخدر، دخانیات و همچنین مواد الکلی در سطح جامعه و دانشگاه، عنوان کرد: یکی از اقداماتی که معاونت دانشجویی و فرهنگی برای پیشگیری از افزایش این روند در پیش گرفته، برنامه ریزی و اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و ورزشی در سطح دانشگاه است، چراکه در صورت نداشتن برنامه‌های متنوع برای دانشجویان به خصوص دانشجویان خوابگاهی، احتمال گسترش آسیب ها و به دنبال آن افکار خودآسیب رسانی و استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی افزایش می یابد.

وی افزود: همچنین مرکز مشاوره دانشجویان دانشگاه در رابطه با فرهنگسازی و پیشگیری از سوء مصرف مواد و اقدامات درمانی برای ترک نیز برنامه هایی را اجرا می‌کند.

. تدوین برنامه‌هایی برای رفع دغدغه اشتغال و ازدواج دانشجویان

دکتر کدخدازاده با اشاره به دغدغه اغلب دانشجویان درباره آینده شغلی و ازدواج، اظهارکرد: در این رابطه مرکز مشاوره دانشگاه برنامه های جالبی تدوین و اجرا کرده، یکی از این اقدامات پخش و نقد فیلم های سینمایی مرتبط با مسایل اجتماعی و برگزاری کارگاههای روانشناسی مرتبط با فیلم است که برای اولین بار در دانشگاه اجرا و خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی دانشجویان روبرو شد.

وی با اشاره به فعالیت انجمن های علمی دانشجویی در حوزه اشتغالزایی عنوان کرد: رویکرد اغلب انجمن های علمی کارآفرینی و تولید محصول و کالاست که همین مساله به صورت اتوماتیک، آمار اشتغالزایی را افزایش می دهد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه با بیان اینکه نگرانی نسبت به آینده شغلی یکی از دلایل بروز افسردگی در میان دانشجویان است، گفت: دانشجویی که تصویر شفافی از آینده خود ندارد دچار افسردگی می شود و این وظیفه ما در حوزه دانشجوییست که برای رفع این دغدغه ها اقدام کنیم که راه اندازی انجمن های علمی در همین راستا انجام شده است.

. استعداد و ذائقه دانشجو باید شناسایی و پرورش داده شود

وی با بیان اینکه استعداد و ذائقه دانشجو باید شناسایی و پرورش داده شود، گفت: در این راستا معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علاوه بر اجرای برنامه های فرهنگی، انجمن های علمی متنوعی را با توجه به ذائقه و علاقه دانشجوی علوم پزشکی طراحی و تدوین کرده تا بتواند به جذب حداکثری مشارکت دانشجویان کمک کند. در همین رابطه به تمامی مدیران حوزه نیز ابلاغ شده تا برنامه ها را براساس سلایق و ذائقه دانشجو و به صورت متنوع تنظیم کنند.

. فعالیت انجمن های علمی در جهت مهارت افزایی و ایجاد اشتغال

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه با اشاره به فعالیت انجمن های علمی دانشگاه در عرصه های فرهنگ سازی، دانش افزایی، مهارت افزایی، ایجاد اشتغال و شرکت های دانش بنیان، تصریح کرد: انجمن های علمی محیطی مناسب برای فعالیت دانشجویان علاقمند به کارهای علمی و تولید محصول فراهم کرده است. همچنین فضایی ایجاد شده که به حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم یا همان دانشگاه کارآفرین، بهره ور و اشتغالزا کمک می کند.

Type the text here


١١:٥٣ - يکشنبه ١٧ تير ١٣٩٧    /    عدد : ٦٤٢٧١    /    تعداد نمایش : ١٦١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک :
info@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.