جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨ - 

1 2 3 4
 
منو اصلی
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 81211
 بازدید امروز : 690
 کل بازدید : 1953844
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0.13

 ثبت نام در انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان متحد

صفحه اصلي > صفحه اصلي 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

درگفت وگوی ایرنا با استاد دانشگاه بهشتی:

تعرض به حریم جنگل اصلی ترین دلیل وقوع سیل است

به گزارش مفدا بهشتی به نقل از گروه دانشگاه ایرنا، جنگل ها ریه های تنفسی زمین به شمار می روند. اخلال در جزئی ترین بخش آن خسارت های جبران ناپذیر زیست محیطی را در پی دارد. حفاظت از منابع طبیعی در بسیاری از نقاط جهان از اولویت های زیست محیطی در برنامه های آمایش سرزمینی به شمار می رود؛ مساله ای که در برنامه های توسعه ای و زیست محیطی ایران طی دهه های گذشته کمتر به آن توجه شده است.

کارشناسان زیست محیطی، حفظ منابع و ذخایر آبی و سدی طبیعی مقابل سیل ها را جزو اصلی ترین کارکردهای جنگل ها برمی شمرند و این در حالی است که جنگل زدایی در ایران بی هیچ توجهی به مزایای آن به بحرانی زیست محیطی تبدیل شده است. روان شدن سیل و سیلاب ها از مهمترین پیامدهای تخریب جنگل ها است که در سیل سهمگین اخیر به روشنی شاهد آن بودیم.

بیش از ۱۴ استان ایران در دو هفته گذشته و از روزهای آغازین سال ۱۳۹۸ گرفتار سیلی ویرانگر شدند. استان های گلستان در شمال و لرستان در غرب ایران به عنوان استان هایی که بخش های وسیعی از جنگل های کشور را درون خود جای داده اند، سیل های سهمگینی را پشت سر گذاشتند و بسیاری از ساکنان این مناطق خسارت های مالی جبران ناپذیری را متحمل شدند.

در ریشه یابی دلایل سیل اخیر در ایران، علل گوناگونی از سوی کارشناسان محیط زیست مطرح شده است که تجاوز به حریم جنگل ها و بی توجهی به موضوع آمایش سرزمین از عمده دلایل وقوع سیل و افزایش میزان وسعت و خسارات مطرح شده است.

** سیلاب نتیجه تجاوز به حریم جنگل ها
هومان لیاقتی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس پردیس شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا به بررسی عمده ترین دلایل سیل اخیر ایران پرداخت.

وی با بیان اینکه نبود برنامه ریزی های دقیق زیست محیطی عامل بروز سیلاب های اخیر است. گفت: سیل جزو بلایای طبیعی محسوب می شود و قدرت انسان برای مهار آن محدود است اما می توان با برنامه ریزی های علمی و درست زیست محیطی از بروز آن جلوگیری کرد.
وی با تاکید بر اینکه مسائل زیست محیطی، مسائل یک روزه و دو روزه نیستند، اظهار داشت: بی توجهی به بافت جنگل ها در استان گلستان در چند دهه گذشته، نتیجه ای مانند سیل در این استان را به دنبال داشته است. این مساله نیز مربوط به یک یا دو دوره مدیریتی نیست بلکه در طول سال ها بی توجهی به مسائل زیست محیطی چنین نتیجه ای را رقم زده است.

** خدشه در مدیریت جنگل های ایران
این استاد دانشگاه تصریح کرد: مدیریت جنگل های ایران در طول چهار دهه گذشته مخدوش شد و امروز شاهد نتیجه این نوع مدیریتی هستیم.

لیاقتی بر لزوم آمایش سرزمین در ایران تاکید کرد و گفت: در بحث های زیست محیطی به آمایش سرزمینی و برنامه ریزی های دقیق نیازمندیم. نتیجه نبودِ چنین برنامه هایی، ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها است.

وی با تاکید بر اینکه جنگل ها به مثابه سد طبیعی و ذخیره گاه آب هستند، اظهار داشت: تخریب بالا و خسارت های فراوان در برخی شهرها نتیجه صدور مجوز ساخت و ساز در حریم رودخانه ها است و اگر این مجوزها را نداده بودیم، به طور حتم از خسارت ها کاسته می شد.
عضو هیات علمی شهید بهشتی ادامه داد: دست کاری ها در طبیعت اکوسیستم های طبیعی رودخانه ها را برهم ریخته و باعث تشدید سیلاب ها شد.

لیاقتی همچنین در ادامه تغییر الگوی کشت در برخی مناطق را از دیگر عوامل تشدید سیل و سیلاب های اخیر دانست و عنوان کرد در برنامه های توسعه ای و زیست محیطی باید الگوی کشت در مناطق کشور اصلاح و از منابع آبی بهینه استفاده کرد.

** قضاوت زودهنگام در باره سدسازی، ممنوع!
این استاد محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی در ادامه از کارشناسان خواست تا قضاوت زودهنگام در باره سدسازی را متوقف سازند.
وی گفت: مخالفان و موافقان سدسازی در شرایط کنونی نسبت به موضوع سدها نتیجه گیری نکنند چرا که بی نتیجه بوده و بررسی ضرر و فایده سدسازی و نقش آن در سیل گلستان و ایران باید به آینده موکول شود.

سیل سهمگین اخیر اگرچه خسارت های مالی و عمرانی فراوانی به مردم و دولت تحمیل کرد اما دست کم اهمیت مسائل زیست محیطی به ویژه جنگل ها را چه برای مسئولان و چه برای ساکنان نواحی سیل زده آشکار ساخت و نشان داد که انسان در برابر قدرت قهر طبیعت و زمین ناتوان بوده و هرگونه بدرفتاری و بی توجهی با محیط زیست پیامدهای ناگواری مانند آنچه در این دو هفته شاهد بودیم، خواهد داشت.

کارشناسان زیست محیطی کاهش آسیب خسارت های ناشی از بلایای طبیعی را در گرو احترام به قوانین طبیعت و محیط زیست دانسته و برنامه ریزی های دقیق زیست محیطی و دستیابی به توسعه پایدار بر اساس آمایش سرزمین را از ضرورت های آن برمی شمرند.


٠٧:٥٥ - چهارشنبه ٢١ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٣٣٨    /    تعداد نمایش : ١٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک :
info@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.